Lezecká stena
Dôležitú úlohu pri osvojovaní správneho lezenia zohrávajú fyziologické a anatomické vývinové predpoklady, ktoré umožňujú dieťaťu zvládnuť pohybové úkony bez prežívania strachu. Tento druh športu a zábavy podporuje u detí odvahu a samostatnosť. Lezenie predstavuje komplexný pohyb, pri ktorom sú v činnosti všetky svalové oblasti. Podporuje sa pohyblivosť chrbtice a bedrových kĺbov. Deti sa na lezeckej stene oboznamujú s danou pohybovou činnosťou prostredníctvom zmyslových orgánov. Sluchom pozorne počúvajú a snažia sa porozumieť pokynom inštruktora. Zrakom sledujú presný postup. Hmatom sa ubezpečujú, že daný pohyb správne vykonávajú.
Základná škola Trebišovská 10, Košice ponúka:
-
zdravotné plávanie,
-
vždy aktuálnu webovú stránku,
-
školský klub detí,
-
vyučovanie anglického jazyka a ďalších cudzích jazykov,
-
vyučovanie informatiky,
-
aktivity v spolupráci s Centrom voľného času Domino,
-
množstvo záujmových krúžkov (napr. cudzie jazyky, tvorivá dramatika, atletika, plávanie, futbal, turistika, umelecké aktivity),
-
súťaže a akcie (napr. otvorené hodiny pre predškolákov, športové štafety, eko- aktivity, mladí záchranári, výtvarné a grafické súťaže, plávanie),
-
výlety, exkurzie, lyžiarske zájazdy a školy v prírode po celom Slovensku.
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie
Je školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie, ktoré patrí do siete školských zariadení v územnej pôsobnosti Okresného úradu Košice. Poskytuje komplexnú psychologickú, špeciálno-pedagogickú, diagnostickú, výchovnú, poradenskú a preventívnu starostlivosť deťom a mládeži od narodenia až do ukončenia prípravy na povolanie, ako aj ich rodičom, učiteľom, lekárom a všetkým, ktorí sa podieľajú na ich výchove, vzdelávaní a starostlivosti o nich.
V našej kreatívnej materskej škole sa budeme venovať týmto témam:
-
podpora komunikačných schopností,
-
riešenie konfliktných situácií, sebaregulácia správania,
-
rozvoj prosociálneho správania,
-
svet hodnôt,
-
trieda plná pohody,
-
terapia hrou,
-
školská pripravenosť,
-
rozvojový program „Budem školákom“.
Logopedická starostlivosť
Cieľovou skupinou včasnej stimulácie sú deti od narodenia do 6 rokov, najlepšie však od narodenia do 3 rokov. Včasná stimulácia sa realizuje individuálne aj skupinovo v kontexte hry, rutín a bežných činností. Počas všetkých činností sa využívajú komunikačné stratégie, ktorými sa stimuluje rečová produkcia dieťaťa, porozumenie reči a používanie gest pri komunikácii. Dobré komunikačné schopnosti predstavujú najsilnejší indikátor školskej úspešnosti, dosiahnutej rozumovej úrovne v neskoršom veku a zvyšujú vývinový a vzdelávací potenciál dieťaťa. Primerane rozvinuté komunikačné schopnosti sú bránou k mysleniu, rozvíjaniu zdravej osobnosti a vzťahov s okolím. Preto sa logopéd zameriava na:
-
diagnostiku nesprávnej a chybnej výslovnosti,
-
diagnostiku vývinovej neplynulosti a zajakavosti,
-
tréning fonologického uvedomovania,
-
hodnotenie komunikačných schopností dieťaťa,
-
hodnotenie vývinu reči dieťaťa.